B-52 Mitchell

Search Awards

 
Search within:
Search Type:
MACKINNON, Arthur Leading Aircraftman, No.424 Squadron, R124722 Mention in Despatches RCAF Personnel Awards 1939-1949
Description (click to view)
MACKINNON, LAC Arthur (R124722) - Mention in Despatches - No.424 Squadron - Award effective 14 January 1944 as per London Gazette of that date and AFRO 874/44 dated 21 April 1944. Born 29 July 1923. Home in Inverside, Inverside County, Cape Breton Island; enlisted in Halifax, 30 August 1941 for General Duties and posted to No.1 Manning Depot. Promoted AC1, 30 November 1941. Promoted LAC, 2 March 1942. To No.3 Flying Instructor School, 3 August 1942. To ?Y? Depot, 25 January 1943. To RAF overseas 8 March 1943; promoted Corporal, 1 April 1943. Repatriated 23 December 1945. Discharged 5 February 1946. General Duties.
MacKINNON, Ian Malcolm Wing Commander, Station Rockcliffe, C1888 Member, Order of the British Empire RCAF Personnel Awards 1939-1949
Description (click to view)
MacKINNON, W/C Ian Malcolm (C1888) - Member, Order of the British Empire - Station Rockcliffe - Award effective 1 January 1946 as per Canada Gazette of that date and AFRO 82/46 dated 25 January 1946. Home in Vancouver; enlisted in Montreal, 22 April 1940 in Equipment and Administration Branch. Flight Lieutenant as of 15 July 1941. To Rockcliffe, 28 August 1941. Promoted Squadron Leader, 1 June 1942. To AFHQ, 15 February 1944. Promoted Wing Commander, 1 April 1944. To No.2 Release Centre, 28 September 1945. Retired 4 October 1945. Living in Victoria as of 1949. Medal sent by registered mail, 8 June 1948. This officer has been employed as Senior Equipment Officer on this unit for a long period of time. During this time he has been responsible for equipping six flying units, five of which were posted away within a few months. This officer has been present during the rapid expansion of this station and has, at all times, been able to anticipate requirements and maintain an even flow of equipment. He has been most diligent on checking and bringing to attention any abuses in connection with equipment, and has brought his section to a high state of efficiency.
MacKINNON, Lawrence Leroy Flight Lieutenant, No.405 Squadron, J19268 Distinguished Flying Cross - Distinguished Service Order RCAF Personnel Awards 1939-1949
Description (click to view)
MacKINNON, F/L Lawrence Leroy (J19268) - Distinguished Flying Cross - No.405 Squadron - Award effective 24 May 1944 as per London Gazette dated 6 June 1944 and AFRO 1660/44 dated 4 August 1944. Born in Ladysmith, Alberta, 17 April 1922; home in Ponoka, Alberta. Served five years in Royal Canadian Artillery. Enlisted in Edmonton, 19 September 1941. To No.7 SFTS (non-flying duties), 7 December 1941. To No.4 ITS, 31 January 1942. Promoted LAC, 10 April 1942; to No.18 EFTS, 11 April 1942; to No.5 EFTS, 25 April 1942; to No.7 SFTS, 4 July 1942. Graduated and promoted Sergeant, 23 October 1942. To “Y” Depot, 6 November 1942. To RAF overseas, 21 November 1942. Commissioned 28 June 1943. Promoted Flying Officer, 28 December 1943. Promoted Flight Lieutenant, 6 February 1944. Promoted Squadron Leader, 18 June 1944. Promoted Wing Commander, 12 February 1945. Repatriated to Canada, 29 June 1945 with No.425 Squadron. To No.405 Squadron, 28 September 1945. To Station Greenwood, 30 September 1945. To Release Centre, 21 January 1946. Released 28 January 1946. DSO and DFC presented in Toronto, 20 April 1951. Photo PL-32442 shows S/L Lawrence MacKinnon, DFC of Pokoka, Alberta (50 sorties) and S/L George Sweany (63) sorties. Photo PL-32443 shows him as a Squadron Leader; caption states he had completed two tours (50 sorties). RCAF photo PL-40856 (ex UK-17147 dated 4 December 1944) shows him giving blood as a donor clinic; identified as “assistant controller”; other party is Dr. W.S. Stanbury, former resident doctor at Mountain Sanatorium, Hamilton, who had gone to Britain at outbreak of war and joined the British Health Service. RCAF photo PL-42511 (ex UK-19620 dated 16 March 1945) is captioned as follows: “Discussing the last RCAF Bomber Group attack on Cologne before the fall of that city are, left to right, W/C Lawrence MacKinnon, DSO, DFC, Ponoka, Alberta, G/C J.K. MacDonald, DFC, Antigonish, Nova Scotia, and Major John Nicholson, London England. MacDonald commands the station from which the Moose and Ghost squadrons fly, while MacKinnon is in charge of operations on the same base. Nicholson, a British army officer though he sports an air gunner badge, and has flown on 13 sorties, is the flak expert of the group. The three have been interviewing fliers at interrogation.” RCAF photo PL-33056 (ex UK-15447 dated 29 September 1944) show three officers checking returns from a daylight raid - W/C Dan McIntosh (CAN/RAF, Regina, operations controller, sitting behind a battery of telephones, S/L Lawrence MacKinnon, DSO, DFC (Ponoka, Alberta, assistant controller) and F/O Harry Spence (Toronto, flying control). RCAF photos PL-43442 (ex UK-20468) and PL-43443 (ex UK-20469), both dated 13 April 1945 show him alone in a staff position at No.6 Group Headquarters, He appears to have joined the postwar RAF, for F/L L. Mackinnon, DSO is awarded the Queen’s Commendation for Valuable Services in the Air in June 1956. No citation other than "completed...many successful operations against the enemy in which [he has] displayed high skill, fortitude and devotion to duty." Public Records Office Air 2/8780 has recommendation by W/C R.J. Lane dated 23 March 1944 when he had flown 31 sorties (190 hours 44 minutes) as follows: // 15 September 1943 - Montlucon (5.27) // 22 September 1943 - Hanover (5.34) // 23 September 1943 - Mannheim (5.35) // 1 October 1943 - Hagen (4.55) // 2 October 1943 - Munich (7.19) // 18 October 1943 - Hanover (5.11) // 20 October 1943 - Leipzig (6.31) // 22 October 1943 - Frankfurt (5.45) // 3 November 1943 - Cologne (4.03) // 17 November 1943 - Mannheim (5.11) // 18 November 1943 - Mannheim (5.42) // 2 December 1943 - Berlin (5.48) // 3 December 1943 - Leipzig (6.33) // 16 December 1943 - Berlin (7.07) // 20 December 1943 - Frankfurt (4.45) // 23 December 1943 - Berlin (7.05) // 29 December 1943 - Berlin (6.12) // 1 January 1944 - Berlin (6.39) // 2 January 1944 - Berlin (6.08) // 5 January 1944 - Stettin (8.27) // 20 January 1944 - Berlin (6.59) // 21 January 1944 - Magdeburg (6.27) // 27 January 1944 - Berlin (6.56) // 28 January 1944 - Berlin (7.24) // 30 January 1944 - Berlin (6.06) // 15 February 1944 - Frankfurt-on-Oder (7.05) // 19 February 1944 - Leipzig (6.22) // 20 February 1944 - Stuttgart (5.47) // 24 February 1944 - Schweinfurt (6.40) // 15 March 1944 - Stuttgart (6.20) // 18 March 1944 - Frankfurt (4.40) // This officer is a very capable pilot and captain. He has carried out 31 operational sorties, some of which have been against the enemy's most heavily defended targets such as Berlin, Hanover and Munich. The determination, skill and devotion to duty displayed by this officer has done much to keep the morale of the aircrew of this squadron at a high standard. Strongly recommended for the award of the Distinguished Flying Cross. // MACKINNON, S/L Lawrence Leroy, DFC (J19268) - Distinguished Service Order - No.405 Squadron - Award effective 29 September 1944 as per London Gazette of that date and AFRO 2373/44 dated 3 November 1944. // This officer has completed a second tour of operational duty during which he has successfully attacked a variety of targets, many of them in Northern France. He is an outstanding pilot, a dauntless captain and inspiring leader. His example has been well illustrated in the fine fighting spirit of the squadron. // Public Record Office Air 2/9159 had recommendation drafted by W/C R.J. Lane, 20 July 1944 when he had flown 50 sorties (252 hours 45 minutes) of which 19 sorties (62 hours) had been since his previous award. Additional sorties and submission as follows: // 24 March 1944 - Berlin (6.25) // 30 March1944 - Nuremburg (6.10) // 3 May 1944 - Montdidier (2.55) // 6 May 1944 - Nantes (2.45) // 10 May 1944 - Ghent (2.20) // 11 May 1944 - Boulogne (2.20) // 19 May 1944 - Mont Couple (1.45) // 22 May 1944 - Le Mans (3.40) // 27 May 1944 - Rennes (3.40) // 10 June 1944 - Versailles (3.50) // 12 June 1944 - Amiens (3.35) // 14 June 1944 - Cambrai (2.50) // 15 June 1944 - Lens (2.15) // 16 June 1944 - Sterkrade (3.40) // 17 June 1944 - Oisemont-au-Bois (2.35) // 21 June 1944 - Oisemont-au-Bois (2.15, daylight) // 24 June 1944 - Bonnetot (2.10, daylight) // 28 June 1944 - Wizerne (1.35) // 29 June 1944 - Metz (5.15) // This officer is an outstanding pilot and captain who has completed two tours of operations, most of his sorties having been directed against strongly defended German targets. Squadron Leader MacKinnon is an exceptional leader who, by his personal example of fearlessness and extreme devotion to duty, has inspired his crew with the same unquenchable spirit. Undoubtedly, the fine example set by this officer in the performance of his duties has had a salutary effect on all members of this squadron. Strongly recommended for the immediate award of the Distinguished Service Order. // This was endorsed bu Group Captain G.P. Dunlop (Officer Commanding, Station Gransden Lodge) on 23 July 1944 and by Air Vice-Marshal C.M. McEwen (Air Officer Commanding, No.6 Group) on 29 July 1944. It was approved on 17 August 1944 by Air Chief Marshal Sir Arthur Harris.. // Public Record Office Air 50/248 has a Combat Report from his career (27/28 January 1944). Full crew was J19268 P/O L.L. MacKinnon, RCAF (captain), J22484 P/O W.D. Renton (navigator/plts), 1383981 Flight Sergeant V.E. Bowden (navigator/set operator), 1077021 Sergeant G. Connell (WOP/Air), 1563699 Sergeant J.S. Pennie (mid-upper gunner), 1533602 Sergeant T. Waters (rerar gunner) and R58024 Sergeant E.W. Chappell (Flight Engineer). // Whilst on operations the night of 27/28 January 1944, on Berlin, Lancaster “G” (JB183) of 405 Squadron, RCAF, was attacked by an Me.110 on the way home from the target at a position 50.27N 0500W at 2255 hours heading 282̊ M, 160 knots I.A.S. at a height of 20,500 feet, visibility fair, 6/10 cloud, 7,000 feet. // The enemy aircraft was first sighted at 700 yards on the starboard beam down. Enemy aircraft made his attack from port bow up and broke away starboard quarter up. Evasive action was taken, a diving turn to port. Mid-Upper Gunner opened fire at 250 yards and ceased fire at 300 yards. Enemy aircraft did not open fire. No damage to our aircraft. Mid-Upper gunner fired about twenty rounds without any stoppages. No claim is made as far as enemy aircraft is concerned. // RCAF Press Release No. 6317 dated 23 August 1944 from S/L T.C. McCall, transcribed by Huguette Mondor Oates, reads: // WITH THE RCAF BOMBER OVERSEAS: -- You can take it from a lad who knows, the toughest trip of them all is the last one; the one that goes down in the logbook as the end of two complete tours. Squadron Leader Lawrence MacKinnon has been to Berlin 13 times. He has sat in the cockpit of a four-engined Lancaster and watched nearly every other important city of the Reich blasted and burned by Allied bombers. In his 50 odd operational sorties he has mixed with fighters, flak and weather. But the trip that causes him the most unpleasant reflection is the one he made to Metz. // “I’ll never forget that one,” the 22-year-old Ponoka, Alberta pilot says. “Before I took off, I knew it would be the last one and I really had a bad case of stage fright --- I guess you’d call it. Couldn’t help but wonder, a little more than I usually did, if I’d get back.” // Bomber Command took what Squadron Leader MacKinnon describes as “quite a licking” that night too, but he completed his own mission without event and marked finis to two complete operational tours. Today the stocky youngster wears the ribbons of the Distinguished Service Order and the Distinguished Flying Cross on his tunic and holds a post at headquarters of the RCAF Bomber Group where Canada’s heavy bomber offensive against the Nazis is directed. // The war plucked him from a job in a Ponoka garage back in September, 1941. He had graduated from High School in the town where his father, Neil MacKinnon is a government farm superintendent, and although enlisting in the spring of the year, was not called for service until September. Winning his pilot’s wings in October, 1942, he was posted overseas without delay as a sergeant, and joined the first Canadian heavy bomber squadron. He did all of his operational trips with that squadron which has been adopted by the City of Vancouver. // Although he regards Berlin as sufficiently well defended to stay in any airman’s memory, it is Lepsig that he recalls as a particularly difficult spot for allied airmen to attack. “Somehow or other we always got into trouble there,” he says. “We’d have one engine quit on us, or maybe two, and there’d be fighters or icing or some other trouble. But we were lucky. I don’t know what a good flak or fighter lacing is like; but I don’t want to shoot a line about that. I had good gunners --- that’s the reason, and the whole reason --- and although we had plenty of fighters making passes at us, we got away.” // Squadron Leader MacKinnon has his own theories about the role of gunners in a bomber. “In my opinion a really good gunner doesn’t fire his guns. He keeps you away from the other fellows’ fire. If a gunner in a bomber sees a fighter first, then the fighter should never get close enough to hack away at you.” // In the veteran skipper’s crew during most of his two tours on Lancasters, a Scotsman and a Yorkshireman manned the guns. His navigator was Flight Lieutenant Doug Renton of Victoria, B.C., his bomb-aimer Flight Lieutenant Ross Baroni, Arnprior, Ontario; and his flight engineer, Sergeant Eddie Chappell of Vancouver. Squadron Leader George Sweany, DSO, DFC of Sudbury and Toronto, Ontario also flew in the same crew for seven sorties. // Commissioned in June, 1943, the present squadron leader wore an N.C.O.’s uniform for six months before he learned that he was an officer. He was awarded the DFC in February of this year, and the DSO followed in August. He would like to fly after the war but is doubtful if there will be much opportunity for young men such as himself to keep their hands in as pilots. // Another member of his family, LAC Lloyd MacKinnon recently returned to Canada after two years of service overseas as a wireless electrical mechanic. He has another brother and sister living at home.
MACKINNON, Thomas Joseph Flight Lieutenant, No.425 Squadron, J16058 Distinguished Flying Cross RCAF Personnel Awards 1939-1949
Description (click to view)
MACKINNON, F/L Thomas Joseph (J16058) - Distinguished Flying Cross - No.425 Squadron - Award effective 10 May 1945 as per London Gazette dated 22 May 1945 and AFRO 1147/45 dated 13 July 1945. Born in Regina, 19 December 1916. Educated in Catholic schools there, Campion College (Regina), 1929-1934, St. Francis Xavier University, Antigonish, 1934-1936 (spoke Gaelic), University of Western Ontario, 1936-1939. Home given as Shaunavon, Saskatchewan although he was a history teacher in Detroit, 1939-1941, Enlisted in Regina, 10 April 1941. To No.2 Manning Depot, 18 April 1941. To No.10 SFTS (guard), 2 May 1941. To No.2 ITS, 8 June 1941; graduated and promoted LAC, 14 July 1941 when posted to No.5 EFTS; graduated 30 August 1941 when posted to No.10 SFTS; graduated and promoted Sergeant, 21 November 1941. To “Y” Depot, 22 November 1941. To RAF overseas, 12 December 1941. To No.2 School of Air Navigation, 2 February 1942 (Staff Navigator course). To No.5 (Pilots) AFU, 28 March 1942 (navigation instructor on Master, Spitfire, Hurricane, Anson and Harrow aircraft). Promoted Flight Sergeant, 21 May 1942. Commissioned 6 October 1942. To Station Calveley, 8 January 1943 (Station Navigation Officer). To No.101 Squadron, 31 January 1943 (attached for operational duty, three sorties). To Station Calveley, 25 February 1943 (Station Navigation Officer). Promoted Flying Officer, 6 April 1943. To Station Tatenhill, 4 May 1943 (Station Navigation Officer). To Station Ternhill, 16 October 1943 (Station Navigation Officer). To No.460 Squadron, 15 November 1943 (attached for operations, four sorties on Lancasters). To Station Ternhill again, 15 December 1943 (Station Navigation Officer). Attached to No.1534 Beam Approach Training Flight, 2-16 March 1944 (Oxfords). To Station Ternhill again, 16 March 1944 (Station Navigation Officer). To OTU, Station Moreton in Marsh, 22 May 1944. To No.61 Base, 25 July 1944. Attached to No.1666 Conversion Unit, 5 August to 19 September 1944. To No.425 Squadron, 19 September 1944. Promoted Flight Lieutenant, 6 October 1944. Repatriated 23 April 1945. To No.2 Air Command, 8 May 1945. To No.124 Squadron, 24 June 1945. To No.1 Composite Training School, Toronto, 14 February 1946. To Western Air Command, 1 April 1946 (Public Relations Officer). To postwar RCAF, 1 October 1946 as pilot and Flight Lieutenant (service number 19823). To No.12 Group Headquarters, 28 February 1947. To Sea Island, 1 March 1947. To AFHQ, 5 March 1947 (Chief Public Relations Officer); .DFC presented 1 December 1948. Promoted Squadron Leader, 1 January 1950 and assigned to Chief of the Air Staff Office. Promoted Wing Commander, 1 July 1953. To RCAF Staff College, 9 September 1953. To Canadian Joint Staff, Washington, 10 July 1954 on exchange with USAF in Pentagon (planning officer, Utilization Branch, Policy Division). To AFHQ, 11 August 1957 (Director of Personnel Movements). To Sea Island, 20 August 1960 to command. To Station Vancouver, 16 October 1961 to command. Retired 16 June 1964, taking early retirement because Station Vancouver was being closed and he was already near compulsory retirement age. Awarded Queen's Coronation Medal, 23 October 1953 (Squadron Leader, Staff College). Died in Vancouver, 25 June 1977 as per British Columbia Vital Statistics. This officer is a pilot of outstanding skill and determination who has taken part in numerous attacks against heavily defended targets in Germany. On one occasion in October 1944 he was detailed for an attack against Wanne Eickel. En route to the target, engine trouble was experienced and while over the target very heavy anti-aircraft fire was encountered which caused severe damage to the aircraft. Undeterred, Flight Lieutenant Mackinnon pressed home a telling attack. Throughout this trying experience this officer's cool efficiency and dogged determination were a source of encouragement and confidence to the other members of his crew. DHH file 181.009 D.1510 (Library and Archives Canada RG.24 Vol.20600) has recommendation drafted by S/L J.E.G. St. Jean (acting Commanding Officer), 11 January 1945 when he had flown 25 sorties (152 hours 40 minutes); no sortie list: Flight Lieutenant MacKinnon is a pilot of outstanding skill and determination. On October 12th, 1944, the crew of which Flight Lieutenant MacKinnon is pilot was detailed to bomb Wanne Eickel, Germany. On the trip to the target, engine trouble was experienced. This caused the aircraft to be delayed and necessitated it taking its place at the tail end of the bombing stream. The aircraft was subjected to a very heavy flak attack and sustained 18 major holes. Flak shot away the aileron control and making evasive action impossible and also severed one of the oil pipe lines. Determined to drive home his attack, this courageous pilot pressed on to the target and bombed it successfully. The aircraft limped back to base. Under these adverse conditions Flight Lieutenant MacKinnon’s cool efficiency and dogged determination were a source of encouragement and confidence to the remainder of the crew. This officer, by his skill and efficiency, carried out his missions over heavily defended targets such as Berlin (three times), Leipzig, Wilhelmshaven, Duisburg, and Ludwigshaven. His keenness, vigilance and remarkable airmanship are worthy of the highest praise. It is for these reasons that I recommend Flight Lieutenant MacKinnon for the Immediate award of the Distinguished Flying Cross. Training: Course at No.2 ITS was 9 June to 9 July 1941. Courses in Mathematics (83/100), Armament, practical and oral (76/100), Signals (93/100), Hygiene and Sanitation (20/40), Drill (74/100), Law and Discipline (43/60). Graded 80/100 in Link. Placed 149th in a class of 250. Noted that he had a brother in the RCAF and another in the Navy. Course at No.5 EFTS was 15 July to September 1941. Tiger Moth aircraft (28.50 dual, 25.00 solo, of which 8.15 on instruments. Also logged ten hours in Link. Considered average in the air - “This student should be checked on all flying sequences.” Ground training marks were Airmanship (185/200), Airframes (59/100), Aero Engines (69/100), Signals, practical (92/100), Theory of Flight (62/100), Air Navigation (182/200), Armament, oral (110/200). Placed 44th in a class of 64. “Good average student, bright, aggressive, rather sure of himself, argumentative type, conduct good.” Course at No.10 SFTS was 1 September to 21 November 1941. Crane aircraft (43.35 day dual, 35.25 day solo, 7.40 night dual, 2.20 night solo). Spent 16.25 on instruments and logged 22 hours in Link. “Very slow to learn. Instruments need watching. Also night flying.” (F/L B.C. Andrew). Ground courses in Airmanship and Maintenance (134/200), Armament, written (67/100), Armament, practical (82/100), Navigation (115/150), Meteorology (27/50), Signals, written (33/50) and Signals, practical (65/100). Placed 22nd in class of 57. Selected Assessments: “A satisfactory officer whose work at this unit was always conscientiously carried out. He has a pleasant disposition and should do well as an operational pilot.” (W/C J.G. Gien, 13 May 1944; he had flown 642 hours, 112 in previous six months). “A consistently capable captain who has been a definite asset to the squadron.” (W/C H.C. Ledoux, 14 April 1945; he had logged 1,127 hours, 243 in previous six months.) “This officer is exceptionally well qualified, both professionally and temperamentally, for the position of Senior Public Relations Officer. He cheerfully undertakes all tasks and responsibilities assigned to him and is at all times a hard and conscientious worker. He takes a keen interest in the welfare of those serving under him. It will be extremely difficult to find a comparable replacement when this officer is posted to other duties.” (R.V. Dodds, Director of Public Relations, 25 October 1948).